Передплатний індекс видання – №61821. е-mail: zorya01@mail.ru, zorya01@ukr.net

Ясінянці представили на весільну виставку Гуцульського фестивалю 37 атрибутів та 60 світлин

a2418e1bb5c0f89dc0018be01cee0f0a

У минулому номері газети ми повідомляли, що під час XXIV Міжнародного гуцульського фестивалю медалі «За особливі заслуги перед Гуцульщиною» отримали наші земляки О. Климпуш та голова Ясінянської селищної ради Е. Зелінський. Едуарду Федоровичу вручили цю відзнаку під час Міжнародної наукової конференції «Український феномен Гуцульщини: національний та європейський контексти», яка відбулася у рамках фестивалю, в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського. Делегація зі столиці Гуцульської Республіки, стала, крім усього, причетною до виставки «Гуцульське весілля – унікальність і неперевершеність», яку презентували в перший день найбільшого мистецького зібрання гуцулів. При чому, не лише власною присутністю, а й тим, що надала для експозиції традиційні весільні атрибути – 19 речей від селищної ради та 18 – з особистої колекції очільника територіальної громади, який славиться особливим ставленням до збереження самобутності гуцулів, їхньої культури, звичаїв, традицій, народної творчості, особливостей побуту та одягу. Він поділився враженнями від мистецького заходу:

– На виставку нас запросили директор цього одного з найстаріших і найвідоміших в Україні музеїв Ярослава Ткачук, голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Дмитро Стефлюк та доцент кафедри історії України Прикарпатського університету ім. В. Стефаника Андрій Королько, – розповів Е. Зелінський. – Свята для гуцулів – важливе дійство, яке популяризує їх край і культуру. Тому завжди ставимося до них відповідально та з піднесеним патріотизмом. Свідчення цього – різні заходи, які стали традиційними в населеному пункті: «Велика гуцульська коляда», «Гуцульська міра», конкурси «Віф­леємська зіронька» та «Гуцульська родина», під час якого цього року в селищі встановили пам’ятний знак «Серце Карпат». У червні ми по-справжньому видовищно одружили за прадавньою весільною традицією двох односельців. Намагалися передати у всій красі енергетику, автентику костюмів, глибоку мудрість, значущість цього унікального родинного обряду. Можливо, не все вдалося, зате за допомогою старожилів, літератури вивчили основні сакральні й теат­ральні елементи. Старовинні весільні атрибути (деревце, чільце, вінки дружок, дружбів, сестри молодого, крисані, «повницю» (за нашим звичаєм прикрашену любистком «плесканьку» горілки) та ін.) повезли на виставку до Коломиї. Вони були представлені серед інших 388 самобутніх витворів із сіл Косівського, Верховинського та Надвірнянського районів, що на Івано-Франківщині, Путильщини з Буковини.
Виставкову експозицію доповнюють і 60 старовинних фотографій сокровенного гуцуль­ського ритуалу одруження ясінянських родин, яким – від 80 до ста років. Доповнюють, бо виставка триватиме до 25 вересня. А загалом фестивальні дні на Коломийщині були насичені душевністю, новими знайомствами та пізнанням творчої спадщини мешканців Гуцульщини, яку молодь буде дбайливо зберігати і передавати з покоління в покоління.
Ярослава ПИЛИП’ЮК.