Передплатний індекс видання – №61821. е-mail: zorya01@mail.ru, zorya01@ukr.net

У Німеччині зареєстровано Міжнародну громадську організацію «Європейська мережа букових лісів»

Цими днями, за нашою пропозицією, у німецькому місті Еберсвальде, представники наукових та природоохоронних організацій Німеч­чини, Великобританії, Австрії та Словаччини, створили та зареєстрували Міжнародну гро­­ма­дську організацію «Євро­пейська мережа букових лісів».
Виступаючи 29 жовтня 2014 року на нараді в Бонні, на рівні директорів Департаментів охорони природи та біорізноманіття Міністерств довкілля країн Єв­ропи із питань розширення українсько-словацько-німецького об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини» запропонував для об’єктів, які не зможуть потрапити до Всесвітньої спадщини, сформувати «Європейську мережу пралісів та старовікових букових лісів», з наданням їм через Міжнародний Союз охорони природи (IUCN) певних гарантій щодо збереження, передбачити створення спеціального Фонду та інших механізмів для обміну досвідом роботи й інформацією щодо їхніх наукових та екологічних цінностей, розв’язання проблем охорони в зацікавлених країнах тощо. І нещодавно отримав інформацію від професора німецького університету сталого розвитку П’єра Ібіша про те, що на установчих зборах 2 лютого в Еберсвальде, представники наукових та природоохоронних кіл Німеччини, Великобританії, Австрії та Словаччини, заснували та зареєстрували таку організацію. Її президентом обрано відомого німецького науковця та природозахисника, професора, доктора Ганнеса Кнаппа, а мене – почесним її членом.
Нагадаю, що в резу­льтаті проведеної за фінан­со­вої підтримки уряду Німеч­чини широкомасштабної інвента­ризації та вивчення стану збереження старо-вікових букових лісів в усіх європейських країнах, де поширений ареал цього колись домінуючого на континенті деревного виду, виявлено понад сто малопорушених його ділянок достатньо великих розмірів у 12 біогеорегіонах Європи у 23 країнах.
У результаті критичного аналізу, в рамках Міжнародної конференції «Букові праліси та давні букові ліси Європи», що проходила 16-22 вересня 2013 року в Рахові, сформовано так званий короткий «Рахівський список» поширення старовікових букових лісів Європи, які можуть розглядатись, як потенційні об’єкти для розширення українсько-словацько-німецького об’єкта. Цей перелік доопрацьовано на віденському семінарі та погоджено на міжміністерській нараді у травні 2014 р. у Бонні. До нього зараховано 47 претендентів для включення до Всесвітньої спадщини з 11 біогеогергіонів 20 країн. Серед них – українські ділянки букових пралісів та давніх букових лісів із природних заповідників «Горгани» та «Розточчя», національних природних парків «Синевир», «Зачарований край» та Подільські Товтри.
Зараз найбільш визначні ділянки букових пралісів із 11 країн Європи успішно пройшли експертну оцінку Міжнародного союзу охорони природи (IUCN). Очікується, що в липні на засіданні Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у польському місті Краків, вони будуть включені до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у номінації «Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи».
Федір ГАМОР,
член Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, заступник директора Карпатського біосферного заповідника, доктор біологічних наук, професор.