Передплатний індекс видання – №61821. е-mail: zorya01@mail.ru, zorya01@ukr.net

Зміни до санітарних рубок зменшили наповнення місцевих бюджетів

Для дотаційної Рахівщини кожен фактор впливу на величину збільшення чи зменшення надходжень до місцевих бюджетів відіграє визначальну роль, позаяк пропорційно відображається на покращенні соціально-економічного становища району, наявності або відсутності можливості працевлаштуватися за місцем проживання. За браком мізерного вибору знайти роботу поблизу домівки й порівняно невисоких відповідно до стрім­кої девальвації гривні за­ро­біт­них плат, корективи вносять й окремі нововведення у домінуючу галузь району – лісову, надходження від діяльності якої становить левову частку відрахувань у зведеному бюджеті Рахівщини.
Отже, якщо заборона на вивіз кругляка позитивно позна­чив­ся на забезпеченні ста­лої госпо­дарської діяльності лісо­за­готі­вельників та дерево­оброб­ників, вплинувши на збе­реження існу­ючих та створення нових робо­­чих місць, і, як наслідок, – зросли надходження до бюджетів усіх рівнів, то зміни до санітарних правил у частині відведення лісів до суцільно-санітарних рубок вже відображаються на всіх показниках.
Насамперед, у порівнянні з 2016 роком, в минулому зменшилися обсяги визначеного до рубок та фактично заготовленого лісосічного фонду переважно за рахунок рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства. А це, у свою чергу, вплинуло на зменшення середньооблікової чисельності штатних працівників у найбільших наповнювачів бюджету – лісогосподарських підприємств, не кажучи вже про невеликих товаровиробників. Так, за інформацією держліс­мислив­госпів, порівняно з 2016-им роком, у 2017-му в Ра­хів­­­ському працювало на 49 осіб менше, у Ясінянському – на 36 (основна частина яких продовжує працювати на підставі цивільно-правових угод). Лише Великобичківський працевлаштував додатково двох і готовий забезпечити роботою ще шістнадцятьох. А за перший місяць 2018-го Рахівський зарахував до штату 4 працівників, проте з Ясінянського звільнилися двоє.
Зміни до санітарних рубок зменшили надходження до місцевих скарбничок. У позаминулому році місцеві бюджети вісім­надцяти населених пунктів району отримали понад 12 млн. грн. згаданого податку, тоді як у минулому, при очікуваних 3669,193 тис. грн., фактично надійшло 8,5 мільйонів не завдяки, а внаслідок вересневого буревію.
Зрозуміло, що крім податку від проведення санітарних рубок є й інші джерела наповнення бюджетів, тим більше, для повноцінного розвитку лісо­вої галузі необхідно подбати про глибоку переробку си­ро­вини. Але впровадження новіт­ніх технологій – це серйозні інвестиції, помно­жені на ринки збуту.
Працювати є над чим, не відк­ладаючи вирішення питання на завтра.
Дмитро РУЩАК, начальник управління еко­номічного розвитку РДА.