Передплатний індекс видання – №61821. е-mail: zorya01@mail.ru, zorya01@ukr.net

ГРИП і ГРВІ: чим відрізняються і як їм запобігти?

Грип викликають віруси типів А, В, С, які постійно змінюються. Тому. перехворівши на грип один раз, в наступну епідемію можемо захворіти іншим його підтипом.
Віруси А відповідальні за появу тяжких епідемій і пандемій.
Віруси грипу В не викликають пан­демій (коли захворювання охоплюють декілька країн), зазвичай вони є причиною локальних спалахів хвороби. Але ці спалахи можуть відбуватися одночасно зі спалахами грипу, викликаними вірусами А, а можуть передувати їм. Віруси грипу В циркулюють тільки серед людей (на відміну від вірусів типу А, які викликають захворювання і у деяких тварин) і частіше уражають дітей.
Вірус С – поки вивчений недостатньо.
Застуда – це гострі респіраторні захворювання (ГРЗ), які викликають велика кількість вірусів. Вчені нараховують їх більше 200. Найбільше розповсюджені – парагрип, аденовіруси, риновіруси…
ЗВІДКИ?
Джерело зараження – хвора людина. Проникаючи у верхні дихальні шляхи, вірус потрапляє у клітини поверхневого шару слизової оболонки, викликаючи їх руйнування і відторгнення. Ці відторгнені клітини при диханні, кашлі, розмові. з краплями носового слизу або мокроти. потрапляють у повітря, заражаючи тих, хто ним дихає. У закритому приміщенні віруси грипу і ГРЗ розповсюджуються на 7 метрів. Від 2 до 9 годин вони живуть у повітрі кімнати, де знаходиться хворий. Найбільша концентрація вірусів – в перші два дні захворювання.
Зараження може відбуватися і через предмети: ручки дверей, посуд, рушники… На руках хворого віруси живуть 5 хвилин. Якщо за цей час людина торкається речей, віруси переходять на них і там живуть набагато довше. Від 24 до 48 годин вони зберігаються на металі, пластмасі, 10 днів – на поверхні скла.
Вчені підрахували, що хвора дитина торкається носа, очей, рота більше 300 разів на день, переносячи віруси з рук на іграшки, ручки дверей, предмети загального користування.
Хворий на грип залишається заразним протягом 3-4 днів від початку захворювання. Після 5-7 днів хвороби він вже безпечний для оточуючих. За статистикою, один хворий на грип у середньому заражає 5 осіб.
Грип на відміну від ГРЗ розпочи­нається гостро: з’являється сильний головний біль, різі в очах, ломота у всьому тілі, лихоманка, пітливість, світлобоязнь. Температура тіла різко підвищується до 40 градусів, може триматися на цьому рівні 3-4 дні. Язик обкладений, апетиту і стільця немає. При тяжкому перебігу можливі безсоння, блювота, запаморочення, судоми, втрати свідомості. Нежить, кашель та інші застудні ознаки з’являються пізніше, коли температура спадає. І дуже тривало тримається слабкість.
Застуда розпочинається поступо­во, спочатку лоскоче у горлі, але людина ще не впевнена чи захворіє вона. Потім з’являється нежить, чихання, через пару днів виникає кашель. Підвищення температури може і не бути, або вона підви­щується не значно до 37,5- 38 градусів.
Грип небезпечний ускладненнями. Найбільш загрозливі – пневмонія, менінгіт, менінгоенцефаліт.
Вірусна інфекція знижує імунітет, організм не має сили протистояти хвороботворним бактеріям і це можливе вторинне зараження викликає ускладнення. Це може бути бронхіт, отит, гайморити  (запалення пазух носа), міокардит  (запалення серцевого м’язу).
Бактеріальні ускладнення виника­ють зазвичай після того, як хворий почу­ває себе краще. Знову підвищується температура може з’являтися кашель з мокротою, біль у грудях т-а інші симптоми. Призначити лікування при ускладнен­нях може тільки лікар, іноді необхідно госпі­талізувати хворого. Тому грип ні в якому разі не можна переносити на ногах, він потребує постільного режиму і ретельного доліковування.
Ускладнення при застуді бувають не часто, перебіг їх зазвичай легкий.
Лікувати чи ні?
Лікування грипу повинно відбуватися під контролем лікаря.
Воно складається з:
– прийому противірусних препаратів: лікування необхідно розпочинати в пе­р­­­­­­ші 24-36 годин хвороби. Коли вірус розмножується і заселяє організм, ліки на нього не діють;
– симптоматичне лікування (знебо­люючі, жарознижуючі препарати): не діє на вірус, але полегшує стан хворого;
– багато пити (бо при підвищенні температури втрачається багато рідини під час дихання і потіння);
– домашнього режиму дуже важливо додержуватися у період підвищеної температури, бо недотримання саме цієї умови нерідко призводить до ускладнень.
Думка, що застуда, якщо її не лікувати, проходить за 7 днів, а якщо лікувати за тиждень – хибна: якщо ГРЗ не лікувати, можна заробити гайморит або отит (запалення пазух носа та середнього вуха).
Заходи безпеки
• Носіть маски (згадайте, як тривало віруси живуть у повітрі).
• Частіше провітрюйте квартиру.
• Декілька разів на день протирайте ручки дверей дезінфікуючими розчинами.
• Закладайте у ніс оксолінову мазь.
• Для хворого необхідний окремий посуд і рушник.
• Перед сном прополощіть рот настоянкою календули або евкаліпту.
• Приймайте противірусні препарати у профілактичних дозах.
Пам’ятайте! Тільки вакцинація може захистити від грипу та його ускладнень. В Японії, де вакцинують всіх школярів, захищеним стає і все населення. Підрахували, що вакцинація 420 школярів рятує від смерті 1 дорослого.
До того ж, вакциновані від грипу, на 20%. рідше хворіють на ГРЗ. Це пов’язано з тим, що вакцина змінює імунітет і він легше справляється з респіраторними вірусами.
Вакцинуватися краще у жовтні, тому що для вироблення імунітету потрібен  середньому місяць. Але і під час епідемії зробити це не пізно. Захисний рівень протигрипозних антитіл виробляється вже за 5-10 днів після щеплення, а епідемія, як правило, триває 1,5-2 місяці.
Кому не потрібно вакцинуватися
Після введення вакцини від гри­пу, у 2-3% щеплених в перші 3 доби можуть спостерігатися невелике підвищення температури, а на місці уколу – болісне почервоніння. Але це не страшно.
Є люди, яким щеплення від грипу протипоказано:
• тим, у кого спостерігається алер­гіч­на реакція на білок курячого яйця і на аміноглікозиди;
• у кого була алергічна реакція на попередню вакцину від грипу;
• вагітним до 14 тижнів вагітності;
• людям з гострими захворюваннями та загостренням хронічних недуг (таких щеплять зазвичай через 2-4 тижні після одужання або настання ремісії хронічного захворювання).
Щепити людей із хронічними захворюваннями необхідно тому, що ризик виникнення небезпечних ускладнень після грипу для них більший, ніж ризик ускладнень від щеплення. Щеплення знижує захворюваність на 70-80%, а не на 100%. Але хвороба буде мати більш легкий перебіг, ніж у нещеплених.
Засоби, які не знешкоджують вірус, пле полегшують перебіг хвороби
Багато пити. Вірус боїться лужного середовища тому необхідно пити лужну мінеральну воду, морси, соки: брусничний, журавлиний, апельсиновий – вони містять велику кількість вітаміну С, який зміцнює і імунітет. Полегшує стан теплий чай з малиною, з медом і лимоном. У період захворювання необхідно пити 3-4 літри рідин на день. Чай з імбирем (2 ст. л. імбиру залити трьома склянками окропу на 10 хвилин, додати три столові ложки меду.) Імбир стимулює кровообіг. Коли при застуді втрачається голос добре допомагає відвар із медуниці: 1 ст. л. квітів на склянку води.
Сухе тепло. Вовняна майка, шарф на хворе горло, шерстяні панчохи.
Полоскання – при болю у горлі настоянками і відварами шавлії, ромашки, календули.
Прогрівання носа при нежиті гарячими звареними круто яйцями, мішеч­ками з нагрітою сіллю.
Інгаляції при кашлі паром звареної в лушпинні картоплі, відваром ромашки, м’яти, календули.
Промивання носа – при нежиті слабким соляним розчином.
Масаж ясен язиком – радять робити китайці при перших ознаках застуди: 16 кругів по внутрішній і стільки ж по зовнішній поверхні.
Зменшити температуру можуть: прохолодний душ; обтирання вологим рушником; обтирання спиртом; обтирання рушником, змоченим у воді з оцтом.
Дотримуючись всіх цих порад, Ви полегшите перебіг і лікування, убезпечите від цих захворювань близьке оточення!
Валентина ШИШВАК,
в. о. головного лікаря Рахівського ЦПМСД.