Передплатний індекс видання – №61821. е-mail: zorya01@mail.ru, zorya01@ukr.net

Відбулася зустріч з префектом румунського повіту Марамуреш і керівництвом комуни Бистра щодо підготовки спільних проектів

Закарпатська ініціативна група провела консультативну зустріч із префектом румунського повіту Марамуреш Себастьяну Лупуц та керівництвом комуни Бистра щодо підготовки спільних проектів для поглиблення прикордонного співробітництва.
14 липня, на запрошення прімара румунської комуни Бистра Васіле Дучука, закарпатська ініціативна група у складі: автора цих рядків, керівника Закарпатського фонду підтримки підприємництва Андрія Варцаби та директора Великобичківського соковинного заводу Юрія Ткача, провела в румунському прикордонному селі Красна Вішеулуй консультації із префектом повіту Марамуреш Себастьяну Лупуцом та керівництвом й активістами комуни Бист­ра, в якій компактно проживають українці. Мова йшла про соціально-економічні та екологічні проблеми, над вирішенням яких тривалий час працює українська громада румунських прикордонних населених пунктів на Мараморощині. Зустріч відбулася в рамках реалізації Плану заходів щодо забезпечення сталого розвитку і благоустрою гірських населених пунктів української частини українсько-словацько-німецького природного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини».
В першу чергу йшлося про необхідність підготовки нових проектів з відбудови моста через Тису на ділянці українсько-румунського кордону «Ділове – Валя Вишеулуй» та відновлення руху пасажирських потягів на дистанції Рахів – Сігет Мармаіцей – Тересва.
Ми нагадали, що впродовж кількох останніх років між керівниками повітової ради Марамуреша та прикордонної Рахівщини підписано відповідні меморандуми та протоколи. З цього приводу Кабмін Укра­їни нещодавно доручив облдержадміністрації, Мініс­терствам інфраструктури та економрозвитку надати про­позиції щодо організації українсько-румунського пункту пропуску через кордон в с. Ділове (Україна) – с. Валя Вишеулуй (Румунія), зі створенням прикордонної інфра­структури, відновлення мосту через Тису в Діловому, авто­мобільного та залізничного сполучення через Рахів до Румунії, Будапешта та Праги. Але тут потрібне додаткове лобіювання та підтримка префекта повіту Марамуреш.
Префект із розумінням віднісся до цих проблем і по­обіцяв найближчим часом ініціювати для їхнього обговорення зустріч з керівництвом Закарпаття, долучитись до пошуку джерел фінансування та розгляду у відповідних міністерствах Румунії.
Під час консультацій обговорено також пропозиції з підготовки проектів у сфері просування місцевої етнічної культури та збереження історичної гуцульської спадщини по обидва боки кордону. З цього приводу зокрема позитивно сприйнято проектну ідею щодо ство­рення молодіжних гуцульських культурних та еколого-просвітницьких центрів у комуні Бистра та Рахові тощо.
За результатами кон­суль­тацій домовилися приступити до підготовки необхідних спільних проектів до Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» на 2014-2020 роки та «Румунія – Україна».
Федір ГАМОР,
заступник директо­ра Кар­­патського біо­сфер­но­го заповідника.